Hlavní stránka / Novinky / Zahájení podnikání v oblasti fintech: proč je třeba věnovat pozornost Litvě
02 Sep 2020

Zahájení podnikání v oblasti fintech: proč je třeba věnovat pozornost Litvě

Litvě se říká hlavní fintechová síla v Evropě. Tato jurisdikce je ideální pro zahájení podnikání v oblasti fintech díky vládním politikám a vytváření příznivých regulačních podmínek pro rozvoj finančních technologií.

V tomto článku vysvětlíme, proč se většina úspěšných podnikatelů rozhoduje pro zahájení fintech projektů v Litvě, a popíšeme výhody této jurisdikce.

Litva je skvělé řešení pro zahájení podnikání v oblasti fintech

Litva se rychle přizpůsobuje změnám na trhu fintech. Litevská centrální banka podporuje rozvoj finančních technologií, včetně nebankovních půjček a platebních služeb.

Banka se zaměřila na podporu fintech průmyslu, čímž zjednodušila regulaci. V Litvě je poměrně snadné a rychlé získat bankovní licenci nebo licenci platební instituce EU. Není nadarmo, že nyní britský neobank Revolut funguje pod litevskou bankovní licencí.

Hlavní výhody zahájení podnikání fintech v Litvě

Zdůraznili jsme klíčové výhody zahájení fintech projektů v Litvě:

 1. Licencování elektronických peněz (instituce elektronických peněz - EMI)
  V Litvě trvá získání licence EMI od 3 měsíců a v jiných jurisdikcích - od šesti měsíců do jednoho roku. Od července 2018 bylo zavedeno online předkládání potřebných dokumentů. Držitelům EMI poskytuje Litva přístup k SEPA prostřednictvím systému CENTROlink. V jiných evropských jurisdikcích tuto možnost poskytují pouze banky.
 2. Zákon o crowdfundingu
  V roce 2016 vstoupil v Litvě v platnost zákon o skupinovém financování. Zákon umožňuje vytvoření crowdfundingových platforem na základě půjček a akcií. To však neplatí pro crowdfunding založený na darech a odměnách.
  Právnické osoby mají právo být provozovateli platformy skupinového financování, pokud jsou registrovány a nacházejí se v Litvě.
 3. Regulační pískoviště
  Aby se urychlilo zavádění inovací na finančním trhu, vytvořila Litva v roce 2018 zvláštní prostředí - regulační pískoviště. V rámci tohoto sandboxu může fintech startup testovat své nové produkty.
  Litvě se podařilo zorganizovat IT infrastrukturu i banky. Dalším důležitým faktorem pro přilákání startupů jsou životní náklady - jsou mnohem nižší než v jiných evropských zemích. Díky těmto výhodám se fintech podnikání stalo charakteristickým znakem Litvy. Stát se zajímá o neustále rostoucí počet fintech společností.

Mezinárodní právnická firma SBSB pomáhá zahájit fintech projekty nejen v Litvě, ale také v jiných jurisdikcích. Přístup SBSB je komplexní služba na klíč pro fintech projekty. Počínaje výběrem jurisdikce pro registraci společnosti, měsíční právní podporou, vývojem softwaru pro banky a platební systémy (elektronické peníze a PSP) až po zahájení plnohodnotného projektu. Právě máme telegramový chat pro bezplatné konzultace s našimi fintech právníky.

Kontaktujte nás
Potřebujeme "vaše jméno", abychom vás osobně oslovili, když odpovíme, "váš e-mail nebo telefon", abychom vás kontaktovali v odpovědi na váš dotaz, "vaše zpráva", abyste odpověděli na tento text.   Zásady ochrany osobních údajů
Děkujeme, vrátíme se k vám co nejdříve