Hlavní stránka / Novinky / Právní regulace kryptoměn v ČR
28 May 2018

Právní regulace kryptoměn v ČR

Vláda ČR nebrání zavedení kryptoměn do oběhu. Bez ohledu na to, že ve většině zemí jsou kryptoměny považovány za hrozbu pro tradiční finanční systém a jsou přijímány zákony o omezení kryptoměny, vláda ČR zavádí pouze lehké odůvodněné regulace, které nebrání kryptoměnové komunitě.

Tato politika a také působivý intelektuální potenciál země se stále rostoucí ekonomikou vede k velké popularitě bitcoinu v České republice nejenom jako investičního instrumentu. Česká republika, konkrétně Praha, se stala jedním z center rozvoje bitcoinu v Evropě dlouho před kryptoměnovým boomem v roce 2017. Jenom v Praze jsou dnes desítky firem, které přijímají platbu v bitcoinech a v dalších kryptoměnách. Jedna pražská kavárna přijímá platby pouze v bitcoinech.

Právní status kryptoměn v České republice

V roce 2015 Česká národní banka oficiálně oznámila, že operace s kryptoměnami nepodléhají regulaci ze strany ČNB. Do roku 2017 byly kryptoměny v České republice a operace s nimi mimo národní legislativní regulaci. S nimi se uplatňovaly pouze legislativní normy EU.

Situace se trochu změnila 1. ledna 2017 s úpravou zákona ČR o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Nový zákon definoval pojem „virtuální měna“ a zavedl povinnosti pro banky ČR, kryptoměnové směnárny a jiné providery finančních služeb zjišťovat totožnost svých klientů při směně virtuálních měn v ČR na obyčejné peníze nad částku 1000 EUR. Ovšem nová zavedení se netýkají podniků, které přijímají platby za zboží a služby v kryptoměně.

Nicméně dnes není právní status bitcoinu v ČR stejně jako dalších virtuálních měn přesně definován legislativou. Oficiálně nejsou kryptoměny v ČR nástrojem pro platby a nepodléhají zákonu o platebních systémech. ČNB, která se opírá o normy občanského zákoníku ČR, považuje virtuální měny za nehmotná aktiva, která podléhají DPH. Tato pozice je sporná, protože odporuje pozici Evropskému soudu a ECB, protože jejich jurisdikce se vztahuje i na ČR jako člena EU.

Co se týče prostředků přes ICO, vypuštění a prodej digitálních tokenů není regulován legislativou ČR. U daných operací se uplatňuje zákon EU a ČR proti praní špinavých peněz a financování terorismu.

Zdanění kryptoměn v ČR

Daň z příjmu při prodeji zboží a služeb za virtuální peníze v Česku je regulován stejnými pravidly jako při platbě obyčejnými penězi. Pro prodejce zboží a služeb, kteří přijímají platby ve virtuálních měnách, není rozdíl v systému zdanění ve srovnání s konkurenty.

Co se týče příjmu z těžby bitcoinu a obchodování s kryptoměnou, určení základu zdanění příjmů v ČR není schváleno. Nicméně tento fakt nezbavuje plátce daně odpovědnosti za zdanění.

Koupě/prodej kryptoměny v ČR nepodléhá DPH. Ovšem v roce 2017 oznámila vláda ČR v rámci boje proti daňovým podvodům plán přidat bod do zákona o DPH, v souladu se kterým kupující nenese odpovědnost za daň nezaplacenou dodavatelem v případě, že zaplatil virtuální měnou. To znamená, že pokud dodavatel nezaplatí DPH, daňová služba může vymáhat DPH u společnosti, která zboží získala.

Závěr

Absence jasné právní regulace není překážkou pro ČNB a vládu ČR optimisticky hodnotit perspektivy a napomáhat rozvoji národní kryptoekonomiky. Provedení kalkulace v kryptoměnách se stává normou ČR. Česká národní banka nezakazuje poskytování odpovídajících služeb, které jsou regulovány českými bankami a providery finančních služeb za podmínek AML/KYC.

Není náhoda, že Worldcore, Saifu a celá řada úspěšných startupů v oblasti fintech vybrali pro registraci a ICO právě Českou republiku. Pro snížení rizika, které souvisí s právní neurčitostí, získaly dané společnosti licence providerů platebních systémů a jsou regulovány ČNB.

Společnost SBSB nabízí široké spektrum služeb ohledně registrace společností, získání finančních licencí a pomoci s ICO v ČR. Pomáháme našim klientům v oblasti firemního práva, mezinárodního daňového plánování, financí, mezinárodního udělování licencí a komplexního „doprovodu“ byznysu ve více než 40 zemích světa. Slibujeme, že s námi budete spokojeni.

 

Kontaktujte nás
Potřebujeme "vaše jméno", abychom vás osobně oslovili, když odpovíme, "váš e-mail nebo telefon", abychom vás kontaktovali v odpovědi na váš dotaz, "vaše zpráva", abyste odpověděli na tento text.   Zásady ochrany osobních údajů
Děkujeme, vrátíme se k vám co nejdříve